» » استانداردهای طراحی وب
استانداردهای طراحی وب
رویای تیم برنرزلی برای اختراعش، شبکه جهانی وب، یک فضای عمومی است. جائیکه کاربران می توانند اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند، کنار هم کار کنند، بازی کنند و روابط اجتماعی داشته باشند( شبکه جهانی وب، یک تاریخچه مختصر شخصی ). ما به عنوان توسعه دهندگان وب، با ایجاد سایت های آموزشی، اجتماعی و تجاری، این رویا را به واقعیت تبدیل میکنیم.

در این دوره از رشد وحشتناک، وب نیاز به راهنمایی دارد تا از پتانسیل کاملش آگاهی یابد. استانداردهای وب این راهنمایی هستند. استانداردها کمک می کنند تا مطمئن شویم که تمام افراد به اطلاعاتی که ما تامین می کنیم دسترسی دارند و همواره توسعه وب را سریع تر و لذت بخش تر می کند.

مطابقت با استانداردها استفاده از وب را برای افرادی با نیازهای خاص ساده تر می کند. افراد نابینا ممکن است سیستم هایی برای خواندن صفحات وب داشته باشند. افرادی با بینایی ضعیف ممکن است صفحاتی بخواهند صفحاتی دوباره مرتب شده و بزرگ شده برای خواندن راحتتر داشته باشند و افرادی که از دستگاه های جیبی استفاده می کنند می توانند به راحتی زمانی که از سیستم های خود استفاده می کردند از وب استفاده کنند.

چنانکه شرح خواهیم داد، همواره دلایل مفیدی برای توسعه دهندگان وب وجود دارد که با استانداردهای وب هماهنگ باشند. برای نمونه موتورهای جستجو می توانند کار فهرست کردن سایت ها را بهتر انجام دهند. استفاده از کدهای مختص یک مرورگر اغلب کار طراحی یک صفحه را دو برابر یا سه برابر می کند. و زمانی که رسانه جدیدی مطرح می شود برای مطلوب شدن سایت کار زیادی باقی می گذارد. این وضعیت بدون مفهوم هدایت استانداردهای وب فقط وخیم تر خواهد شد.

بعضی از مردم ترس از این دارند که استانداردها در حال محدود کردن هستند. در حقیقت، آنها مقدار زیادی از کار خسته کننده مورد بحث در توسعه وب را حذف می کنند و به توسعه دهندگان وقت و اتعطاف پذیری بیشتری می دهند تا به درستی خلاق باشند. که هر دو به آینده بهبود یافته و متفکری نسبت به گذشته راه می یابند.

بسایری از کاربردهای وب ، از جمله بعضی ها که امروزه فقط در رویاهای ما هستند بدون گسترده شدن مطابقت با استانداردها ممکن نخواهد بود و یا مشکلتر خواهد بود. در حال حاضر، سیستم ها و نرم افزارهایی وجود دارند که بسیار عمومی و ظاهرا فراگیر هستند، اما چی کسی می داند فردا چه اتفاقی میافتد؟ مقید کردن خودمان با کنترل هر شرکت منفردی به این معنی است که آینده خودمان را به خوش اقبالی یا بداقبالی اینکه یک شرکت می تواند یا میخواهد که ما را تامین کند محدود می کنیم. حمایت کردن از فراگیری استانداردها به وب اجازه می دهد که تا زمانیکه مشوق نوآوری است زنده بماند و در همین مسیر ادامه دهد.

استانداردها چیزهای زیادی برای عرضه کردن دارند. این متن تنها نقطه آغاز است، به شما از اینکه چه استانداردهای موجود است، چه کاری انجام می دهند و چرا شما باید به آنها توجه داشته باشید، یک درک قوی خواهد داد. هر بار که ما یک تکه از وب را می سازیم به فضای عمومی اطلاعات که همان وب است کمک می کنیم. می توانیم آنرا هر چه بهتر بسازیم و یا آنرا سنگین تر کنیم که از هم گسیخته می شود. این انتخاب متعلق به ماست، نتیحه آن متعلق به همه.

طراحي و ايجاد يك وب سايت نيازمند رعايت استانداردهايي است كه در صورتيكه به دقت و كامل رعايت نشود كليه هزينه اي كه براي ايجاد سايت خود مي كنيد بي فايده خواهد بود.

در زير فهرستي از اين استانداردها قرار دارد.

1_ بازشدن صفحه در زمان استاندارد
2- امكان حركت راحت در كل سايت
3- امكان پيدا كردن سريع مطلب توسط كاربر
4- جلب توجه كاربر
5- ايجاد رغبت براي مراجعه كننده به سايت جهت بازگشت مجددد
6- دارا بودن رنكينگ بالا در موتورهاي جستجو گر
7- قابل استفاده بودن در كليه مرورگرها
8- رعايت استانداردهاي كدپيج فارسي و مشكل نداشتن با فونت

چه کسانی استاندارد های وب را تعيين ميکند؟
تعيين استاندارد های وب ربطی به شرکت های مايکروسافت و يا نت اسکيپ ندارد

World Wide Web Consortium يا W3C متولی تعيين استانداردهای وب استHTML, CSS and XML از مهمترين استانداردهای تصويب شده وب مي باشند.

آخرين استاندارد HTML استاندارد XHTML 1.0 ميباشد .

دسته بندی: آموزش
بازگشت
بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.